K K 1 K S TA

Accessibility Statement – הצהרת נגישות

מצב תאימות

אנו מאמינים בתוקף שהאינטרנט צריך להיות זמין ונגיש לכל אחד ומחויבים לספק אתר אינטרנט נגיש לקהל הרחב ביותר האפשרי, ללא קשר ליכולת.

כדי למלא זאת, אנו שואפים לדבוק בקפדנות ככל האפשר להנחיות נגישות תוכן האינטרנט של World Wide Web Consortium (W3C) 2.1 (WCAG 2.1) ברמת AA. הנחיות אלו מסבירות כיצד להנגיש תוכן אינטרנט לאנשים עם מגוון רחב של מוגבלויות. עמידה בהנחיות אלו עוזרת לנו להבטיח שהאתר יהיה נגיש לעיוורים, אנשים עם לקויות מוטוריות, ליקויי ראייה, לקויות קוגניטיביות ועוד.

אתר זה משתמש בטכנולוגיות שונות שנועדו להפוך אותו לנגיש ככל האפשר בכל עת. אנו משתמשים בממשק נגישות המאפשר לאנשים עם מוגבלויות ספציפיות להתאים את ממשק המשתמש (ממשק המשתמש) של האתר ולעצב אותו לצרכיהם האישיים.

בנוסף, האתר משתמש באפליקציה מבוססת בינה מלאכותית הפועלת ברקע ומייעל את רמת הנגישות שלו ללא הרף. יישום זה מתקן את ה-HTML של האתר, מתאים את הפונקציונליות וההתנהגות שלו לקוראי מסך המשמשים משתמשים עיוורים, ולפונקציות מקלדת המשמשות אנשים עם ליקויים מוטוריים.

אם ברצונך ליצור קשר עם הבעלים של האתר, השתמש במייל הבא [email protected]

קורא מסך ומקלדת ניווט

האתר שלנו מיישם את טכניקת ARIA attributes (Accessible Rich Internet Applications), לצד שינויים התנהגותיים שונים, כדי להבטיח שמשתמשים עיוורים המבקרים עם קוראי מסך יוכלו לקרוא, להבין וליהנות מפונקציות האתר. ברגע שמשתמש עם קורא מסך נכנס לאתר שלך, הוא מקבל מיד הנחיה להיכנס לפרופיל קורא המסך כדי שיוכל לגלוש ולתפעל את האתר שלך ביעילות. כך האתר שלנו מכסה כמה מהדרישות החשובות ביותר לקורא מסך:

 1. אופטימיזציה של קוראי מסך: אנו מפעילים תהליך שלומד את מרכיבי האתר מלמעלה למטה, כדי להבטיח תאימות מתמשכת גם בעת עדכון האתר. בתהליך זה, אנו מספקים לקוראי מסך נתונים משמעותיים באמצעות מערכת התכונות של ARIA. לדוגמה, אנו מספקים תוויות טפסים מדויקות; תיאורים של אייקונים ניתנים לפעולה (סמלים של מדיה חברתית, סמלי חיפוש, אייקוני עגלה וכו’); הנחיות אימות עבור קלט טפסים; תפקידי אלמנט כגון לחצנים, תפריטים, דיאלוגים מודאליים (חלונות קופצים) ואחרים.

  בנוסף, תהליך הרקע סורק את כל תמונות האתר. הוא מספק תיאור מבוסס תמונה-אובייקט-זיהוי מדויק ומשמעותי כתג ALT (טקסט חלופי) עבור תמונות שאינן מתוארות. זה גם יחלץ טקסטים המוטמעים בתוך התמונה באמצעות טכנולוגיית OCR (זיהוי תווים אופטי). כדי להפעיל התאמות של קורא מסך בכל עת, המשתמשים צריכים רק ללחוץ על שילוב המקלדת Alt+1. משתמשי קוראי מסך מקבלים גם הודעות אוטומטיות להפעיל את מצב קורא המסך ברגע שהם נכנסים לאתר.

  התאמות אלו תואמות לקוראי מסך פופולריים כגון JAWS, NVDA, VoiceOver ו-TalkBack.

 2. אופטימיזציה של ניווט מקלדת: תהליך הרקע גם מתאים את ה-HTML של האתר ומוסיף התנהגויות שונות באמצעות קוד JavaScript כדי להפוך את האתר להפעלה באמצעות המקלדת. זה כולל את היכולת לנווט באתר באמצעות מקשי Tab ו-Shift+Tab, להפעיל תפריטים נפתחים עם מקשי החצים, לסגור אותם עם Esc, לחצני הפעלה וקישורים באמצעות מקש Enter, לנווט בין רכיבי רדיו ותיבת סימון באמצעות מקשי החצים, וכן מלא אותם עם מקש הרווח או מקש Enter.

  בנוסף, משתמשי מקלדת ימצאו תפריטי דילוג על תוכן זמינים בכל עת על ידי לחיצה על Alt+2, או כרכיב הראשון של האתר בזמן ניווט עם המקלדת. תהליך הרקע מטפל גם בחלונות קופצים שהופעלו על ידי הזזת מיקוד המקלדת לעברם ברגע שהם מופיעים, ולא מאפשר לפוקוס להיסחף החוצה.

  משתמשים יכולים גם להשתמש בקיצורי דרך כגון “M” (תפריטים), “H” (כותרות), “F” (טפסים), “B” (לחצנים) ו-“G” (גרפיקה) כדי לדלג לאלמנטים ספציפיים.

פרופילי מוגבלות נתמכים באתר האינטרנט שלנו

 • פרופיל בטוח לאפילפסיה: פרופיל זה מאפשר לאנשים עם אפילפסיה להשתמש בבטחה באתר על ידי ביטול הסיכון להתקפים הנובעים מהנפשות מהבהבות או מהבהבות ושילובי צבעים מסוכנים.
 • פרופיל לקוי ראייה: פרופיל זה מתאים את האתר כך שיהיה נגיש לרוב ליקויי הראייה כגון ראייה משפילה, ראיית מנהרה, קטרקט, גלאוקומה ואחרים.
 • פרופיל מוגבלות קוגניטיבית: פרופיל זה מספק תכונות מסייעות שונות כדי לעזור למשתמשים עם מוגבלויות קוגניטיביות כגון אוטיזם, דיסלקציה, CVA ואחרים, להתמקד במרכיבים החיוניים ביתר קלות.
 • פרופיל ידידותי ל-ADHD: פרופיל זה מפחית באופן משמעותי את הסחות הדעת ורעש כדי לעזור לאנשים עם ADHD, והפרעות נוירו-התפתחותיות לדפדף, לקרוא ולהתמקד במרכיבים החיוניים ביתר קלות.
 • פרופיל משתמשים עיוורים (קוראי מסך): פרופיל זה מתאים את האתר ל-c תואם לקוראי מסך כגון JAWS, NVDA, VoiceOver ו-TalkBack. קורא מסך מותקן במחשב של המשתמש העיוור, ואתר זה תואם לו.
 • פרופיל ניווט במקלדת (לקויי מוטורי): פרופיל זה מאפשר לאנשים עם מוגבלות מוטורית להפעיל את האתר באמצעות Tab, Shift+Tab ומקשי Enter. משתמשים יכולים גם להשתמש בקיצורי דרך כגון “M” (תפריטים), “H” (כותרות), “F” (טפסים), “B” (לחצנים) ו-“G” (גרפיקה) כדי לדלג לאלמנטים ספציפיים.

התאמות נוספות של ממשק משתמש, עיצוב וקריאות

 1. התאמות גופנים – משתמשים יכולים להגדיל ולהקטין את גודלו, לשנות את משפחתו (סוגו), להתאים את המרווחים, היישור, גובה הקו ועוד.
 2. התאמות צבע – המשתמשים יכולים לבחור פרופילי ניגודיות צבע שונים כגון בהיר, כהה, הפוך ומונוכרום. בנוסף, משתמשים יכולים להחליף ערכות צבע של כותרות, טקסטים ורקעים עם למעלה משבע אפשרויות צביעה שונות.
 3. אנימציות – משתמשים אפילפטיים יכולים להפסיק את כל האנימציות הפועלות בלחיצת כפתור. אנימציות הנשלטות על ידי הממשק כוללות סרטונים, קובצי GIF ומעברי CSS מהבהבים.
 4. הדגשת תוכן – משתמשים יכולים לבחור להדגיש אלמנטים חיוניים כמו קישורים וכותרות. הם יכולים גם לבחור להדגיש רק אלמנטים ממוקדים או מרחפים.
 5. השתקת אודיו – משתמשים עם מכשירי שמיעה עשויים לחוות כאבי ראש או בעיות אחרות עקב השמעת אודיו אוטומטית. אפשרות זו מאפשרת למשתמשים להשתיק את כל האתר באופן מיידי.
 6. הפרעות קוגניטיביות – אנו משתמשים במנוע חיפוש המקושר לוויקיפדיה ולוויקימילון, המאפשר לאנשים עם הפרעות קוגניטיביות לפענח משמעויות של ביטויים, ראשי תיבות, סלנג ואחרים.
 7. פונקציות נוספות – אנו מאפשרים למשתמשים לשנות את צבע וגודל הסמן, להשתמש במצב הדפסה, להפעיל מקלדת וירטואלית ופונקציות רבות אחרות.

טכנולוגיה מסייעת ותאימות לדפדפן

אנו שואפים לתמוך בכמה שיותר דפדפנים וטכנולוגיות מסייעות, כך שהמשתמשים שלנו יוכלו לבחור את הכלים המתאימים ביותר עבורם, עם כמה שפחות הגבלות. לכן, עבדנו קשה מאוד כדי להיות מסוגלים לתמוך בכל המערכות הגדולות המהוות למעלה מ-95% מנתח השוק של המשתמשים, כולל Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera ו-Microsoft Edge, JAWS ו-NVDA (קוראי מסך), הן עבור משתמשי Windows והן עבור משתמשי MAC.

הערות ומשוב

למרות מאמצינו הטובים ביותר לאפשר לכל אחד להתאים את האתר לצרכיו, עדיין עשויים להיות דפים או חלקים שאינם נגישים במלואם, נמצאים בתהליך של נגישות, או שחסר להם פתרון טכנולוגי הולם להנגשתם. ובכל זאת, אנו משפרים ללא הרף את הנגישות שלנו, מוסיפים, מעדכנים, משפרים את האפשרויות והתכונות שלה, ומפתחים ומאמצים טכנולוגיות חדשות. כל זה נועד להגיע לרמת הנגישות האופטימלית בעקבות ההתקדמות הטכנולוגית. אם ברצונך ליצור קשר עם הבעלים של האתר, אנא השתמש באימייל הבא[email protected]

Compliance status

We firmly believe that the internet should be available and accessible to anyone and are committed to providing a website that is accessible to the broadest possible audience, regardless of ability.

To fulfill this, we aim to adhere as strictly as possible to the World Wide Web Consortium’s (W3C) Web Content Accessibility Guidelines 2.1 (WCAG 2.1) at the AA level. These guidelines explain how to make web content accessible to people with a wide array of disabilities. Complying with those guidelines helps us ensure that the website is accessible to blind people, people with motor impairments, visual impairment, cognitive disabilities, and more.

This website utilizes various technologies that are meant to make it as accessible as possible at all times. We utilize an accessibility interface that allows persons with specific disabilities to adjust the website’s UI (user interface) and design it to their personal needs.

Additionally, the website utilizes an AI-based application that runs in the background and optimizes its accessibility level constantly. This application remediates the website’s HTML, adapts its functionality and behavior for screen-readers used by blind users, and for keyboard functions used by individuals with motor impairments.

If you wish to contact the website’s owner please use the following email [email protected]

Screen-reader and keyboard navigation
Our website implements the ARIA attributes (Accessible Rich Internet Applications) technique, alongside various behavioral changes, to ensure blind users visiting with screen-readers can read, comprehend, and enjoy the website’s functions. As soon as a user with a screen-reader enters your site, they immediately receive a prompt to enter the Screen-Reader Profile so they can browse and operate your site effectively. Here’s how our website covers some of the most important screen-reader requirements:

 1. Screen-reader optimization: we run a process that learns the website’s components from top to bottom, to ensure ongoing compliance even when updating the website. In this process, we provide screen-readers with meaningful data using the ARIA set of attributes. For example, we provide accurate form labels; descriptions for actionable icons (social media icons, search icons, cart icons, etc.); validation guidance for form inputs; element roles such as buttons, menus, modal dialogues (popups), and others.
  Additionally, the background process scans all of the website’s images. It provides an accurate and meaningful image-object-recognition-based description as an ALT (alternate text) tag for images that are not described. It will also extract texts embedded within the image using an OCR (optical character recognition) technology. To turn on screen-reader adjustments at any time, users need only to press the Alt+1 keyboard combination. Screen-reader users also get automatic announcements to turn the Screen-reader mode on as soon as they enter the website.
  These adjustments are compatible with popular screen readers such as JAWS, NVDA, VoiceOver, and TalkBack.
 2. Keyboard navigation optimization: The background process also adjusts the website’s HTML and adds various behaviors using JavaScript code to make the website operable by the keyboard. This includes the ability to navigate the website using the Tab and Shift+Tab keys, operate dropdowns with the arrow keys, close them with Esc, trigger buttons and links using the Enter key, navigate between radio and checkbox elements using the arrow keys, and fill them in with the Spacebar or Enter key.
  Additionally, keyboard users will find content-skip menus available at any time by clicking Alt+2, or as the first element of the site while navigating with the keyboard. The background process also handles triggered popups by moving the keyboard focus towards them as soon as they appear, not allowing the focus to drift outside.
  Users can also use shortcuts such as “M” (menus), “H” (headings), “F” (forms), “B” (buttons), and “G” (graphics) to jump to specific elements.

Disability profiles supported on our website

 • Epilepsy Safe Profile: this profile enables people with epilepsy to safely use the website by eliminating the risk of seizures resulting from flashing or blinking animations and risky color combinations.
 • Vision Impaired Profile: this profile adjusts the website so that it is accessible to the majority of visual impairments such as Degrading Eyesight, Tunnel Vision, Cataract, Glaucoma, and others.
 • Cognitive Disability Profile: this profile provides various assistive features to help users with cognitive disabilities such as Autism, Dyslexia, CVA, and others, to focus on the essential elements more easily.
 • ADHD Friendly Profile: this profile significantly reduces distractions and noise to help people with ADHD, and Neurodevelopmental disorders browse, read, and focus on the essential elements more easily.
 • Blind Users Profile (Screen-readers): this profile adjusts the website to be compatible with screen-readers such as JAWS, NVDA, VoiceOver, and TalkBack. A screen-reader is installed on the blind user’s computer, and this site is compatible with it.
 • Keyboard Navigation Profile (Motor-Impaired): this profile enables motor-impaired persons to operate the website using the keyboard Tab, Shift+Tab, and the Enter keys. Users can also use shortcuts such as “M” (menus), “H” (headings), “F” (forms), “B” (buttons), and “G” (graphics) to jump to specific elements.

Additional UI, design, and readability adjustments

 1. Font adjustments – users can increase and decrease its size, change its family (type), adjust the spacing, alignment, line height, and more.
 2. Color adjustments – users can select various color contrast profiles such as light, dark, inverted, and monochrome. Additionally, users can swap color schemes of titles, texts, and backgrounds with over seven different coloring options.
 3. Animations – epileptic users can stop all running animations with the click of a button. Animations controlled by the interface include videos, GIFs, and CSS flashing transitions.
 4. Content highlighting – users can choose to emphasize essential elements such as links and titles. They can also choose to highlight focused or hovered elements only.
 5. Audio muting – users with hearing devices may experience headaches or other issues due to automatic audio playing. This option lets users mute the entire website instantly.
 6. Cognitive disorders – we utilize a search engine linked to Wikipedia and Wiktionary, allowing people with cognitive disorders to decipher meanings of phrases, initials, slang, and others.
 7. Additional functions – we allow users to change cursor color and size, use a printing mode, enable a virtual keyboard, and many other functions.

Assistive technology and browser compatibility
We aim to support as many browsers and assistive technologies as possible, so our users can choose the best fitting tools for them, with as few limitations as possible. Therefore, we have worked very hard to be able to support all major systems that comprise over 95% of the user market share, including Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera and Microsoft Edge, JAWS, and NVDA (screen readers), both for Windows and MAC users.

Notes, comments, and feedback
Despite our very best efforts to allow anybody to adjust the website to their needs, there may still be pages or sections that are not fully accessible, are in the process of becoming accessible, or are lacking an adequate technological solution to make them accessible. Still, we are continually improving our accessibility, adding, updating, improving its options and features, and developing and adopting new technologies. All this is meant to reach the optimal level of accessibility following technological advancements. If you wish to contact the website’s owner, please use the following email [email protected]

Statut de conformité
Nous croyons fermement qu’Internet devrait être disponible et accessible à tous et nous nous engageons à fournir un site Web accessible au public le plus large possible, quelle que soit sa capacité.

Pour ce faire, nous nous efforçons de respecter aussi strictement que possible les directives pour l’accessibilité des contenus Web 2.1 (WCAG 2.1) du World Wide Web Consortium (W3C) au niveau AA. Ces lignes directrices expliquent comment rendre le contenu Web accessible aux personnes souffrant d’un large éventail de handicaps. Le respect de ces directives nous aide à garantir que le site Web est accessible aux personnes aveugles, aux personnes ayant une déficience motrice, une déficience visuelle, une déficience cognitive, etc.

Ce site Web utilise diverses technologies destinées à le rendre aussi accessible que possible à tout moment. Nous utilisons une interface d’accessibilité qui permet aux personnes ayant des handicaps spécifiques d’ajuster l’interface utilisateur du site Web (interface utilisateur) et de la concevoir en fonction de leurs besoins personnels.

De plus, le site Web utilise une application basée sur l’IA qui s’exécute en arrière-plan et optimise constamment son niveau d’accessibilité. Cette application corrige le code HTML du site Web, adapte ses fonctionnalités et son comportement pour les lecteurs d’écran utilisés par les utilisateurs aveugles et pour les fonctions du clavier utilisées par les personnes à mobilité réduite.

Si vous souhaitez contacter le propriétaire du site Web, veuillez utiliser l’e-mail suivant [email protected]

Lecteur d’écran et navigation au clavier
Notre site Web met en œuvre la technique des attributs ARIA (Accessible Rich Internet Applications), ainsi que divers changements de comportement, pour garantir que les utilisateurs aveugles visitant avec des lecteurs d’écran puissent lire, comprendre et profiter des fonctions du site Web. Dès qu’un utilisateur équipé d’un lecteur d’écran entre sur votre site, il reçoit immédiatement une invite pour entrer dans le profil du lecteur d’écran afin qu’il puisse naviguer et utiliser votre site efficacement. Voici comment notre site Web couvre certaines des exigences les plus importantes en matière de lecteur d’écran :

 1. Optimisation du lecteur d’écran : nous exécutons un processus qui apprend les composants du site Web de haut en bas, afin d’assurer une conformité continue même lors de la mise à jour du site Web. Dans ce processus, nous fournissons aux lecteurs d’écran des données significatives à l’aide de l’ensemble d’attributs ARIA. Par exemple, nous fournissons des étiquettes de formulaire précises ; descriptions des icônes actionnables (icônes de médias sociaux, icônes de recherche, icônes de panier, etc.) ; conseils de validation pour les entrées de formulaire ; les rôles d’éléments tels que les boutons, les menus, les dialogues modaux (popups) et autres.
  De plus, le processus d’arrière-plan analyse toutes les images du site Web. Il fournit une description précise et significative basée sur la reconnaissance d’objets d’image en tant que balise ALT (texte alternatif) pour les images qui ne sont pas décrites. Il extraira également les textes intégrés à l’image à l’aide d’une technologie OCR (reconnaissance optique de caractères). Pour activer les réglages du lecteur d’écran à tout moment, les utilisateurs n’ont qu’à appuyer sur la combinaison clavier Alt+1. Les utilisateurs de lecteurs d’écran reçoivent également des annonces automatiques pour activer le mode lecteur d’écran dès qu’ils accèdent au site Web.
  Ces ajustements sont compatibles avec les lecteurs d’écran populaires tels que JAWS, NVDA, VoiceOver et TalkBack.
 2. Optimisation de la navigation au clavier : Le processus d’arrière-plan ajuste également le code HTML du site Web et ajoute divers comportements à l’aide de code JavaScript pour rendre le site Web utilisable par le clavier. Cela inclut la possibilité de naviguer sur le site Web à l’aide des touches Tab et Maj + Tab, d’utiliser les menus déroulants avec les touches fléchées, de les fermer avec Échap, de déclencher des boutons et des liens à l’aide de la touche Entrée, de naviguer entre les éléments radio et case à cocher à l’aide des touches fléchées, et remplissez-les avec la barre d’espace ou la touche Entrée.
  De plus, les utilisateurs de clavier trouveront des menus de saut de contenu disponibles à tout moment en cliquant sur Alt + 2, ou comme premier élément du site lors de la navigation avec le clavier. Le processus d’arrière-plan gère également les fenêtres contextuelles déclenchées en déplaçant le focus du clavier vers eux dès qu’ils apparaissent, ne permettant pas au focus de dériver vers l’extérieur.
  Les utilisateurs peuvent également utiliser des raccourcis tels que “M” (menus), “H” (titres), “F” (formulaires), “B” (boutons) et “G” (graphiques) pour accéder à des éléments spécifiques.

Profils de handicap pris en charge sur notre site Web

 • Epilepsy Safe Profile : ce profil permet aux personnes atteintes d’épilepsie d’utiliser le site Web en toute sécurité en éliminant le risque de crises résultant d’animations clignotantes ou clignotantes et de combinaisons de couleurs à risque.
 • Profil de malvoyant : ce profil ajuste le site Web afin qu’il soit accessible à la majorité des déficiences visuelles telles que la vue dégradante, la vision en tunnel, la cataracte, le glaucome et autres.
 • Profil de handicap cognitif : ce profil fournit diverses fonctionnalités d’assistance pour aider les utilisateurs souffrant de troubles cognitifs tels que l’autisme, la dyslexie, l’AVC et autres, à se concentrer plus facilement sur les éléments essentiels.
 • Profil adapté au TDAH : ce profil réduit considérablement les distractions et le bruit pour aider les personnes atteintes de TDAH et de troubles neurodéveloppementaux à parcourir, lire et se concentrer plus facilement sur les éléments essentiels.
 • Profil des utilisateurs aveugles (lecteurs d’écran) : ce profil ajuste le site Web pour être compatible avec les lecteurs d’écran tels que JAWS, NVDA, VoiceOver et TalkBack. Un lecteur d’écran est installé sur l’ordinateur de l’utilisateur aveugle, et ce site est compatible avec celui-ci.
 • Profil de navigation au clavier (Motor-Impaired) : ce profil permet aux personnes à mobilité réduite d’utiliser le site Web à l’aide des touches du clavier Tab, Maj+Tab et Entrée. Les utilisateurs peuvent également utiliser des raccourcis tels que “M” (menus), “H” (titres), “F” (formulaires), “B” (boutons) et “G” (graphiques) pour accéder à des éléments spécifiques.

Ajustements supplémentaires de l’interface utilisateur, de la conception et de la lisibilité

 1. Ajustements de la police – les utilisateurs peuvent augmenter et diminuer sa taille, modifier sa famille (type), ajuster l’espacement, l’alignement, la hauteur de ligne, etc.
 2. Réglages des couleurs – les utilisateurs peuvent sélectionner différents profils de contraste de couleurs tels que clair, foncé, inversé et monochrome. De plus, les utilisateurs peuvent échanger les schémas de couleurs des titres, des textes et des arrière-plans avec plus de sept options de coloration différentes.
 3. Animations – les utilisateurs épileptiques peuvent arrêter toutes les animations en cours d’exécution en un clic. Les animations contrôlées par l’interface incluent des vidéos, des GIF et des transitions clignotantes CSS.
 4. Mise en évidence du contenu – les utilisateurs peuvent choisir de mettre en évidence des éléments essentiels tels que des liens et des titres. Ils peuvent également choisir de mettre en surbrillance uniquement les éléments ciblés ou survolés.
 5. Mise en sourdine audio – les utilisateurs d’appareils auditifs peuvent rencontrer des maux de tête ou d’autres problèmes en raison de la lecture audio automatique. Cette option permet aux utilisateurs de désactiver instantanément l’intégralité du site Web.
 6. Troubles cognitifs – nous utilisons un moteur de recherche lié à Wikipédia et au Wiktionnaire, permettant aux personnes atteintes de troubles cognitifs de déchiffrer la signification des phrases, des initiales, de l’argot et autres.
 7. Fonctions supplémentaires – nous permettons aux utilisateurs de modifier la couleur et la taille du curseur, d’utiliser un mode d’impression, d’activer un clavier virtuel et de nombreuses autres fonctions.

Technologie d’assistance et compatibilité des navigateurs
Notre objectif est de prendre en charge autant de navigateurs et de technologies d’assistance que possible, afin que nos utilisateurs puissent choisir les outils qui leur conviennent le mieux, avec le moins de limitations possible. Par conséquent, nous avons travaillé très dur pour pouvoir prendre en charge tous les principaux systèmes qui représentent plus de 95 % de la part de marché des utilisateurs, y compris Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera et Microsoft Edge, JAWS et NVDA (lecteurs d’écran), à la fois pour les utilisateurs Windows et MAC.

Notes, commentaires et réactions
Malgré tous nos efforts pour permettre à chacun d’adapter le site à ses besoins, il se peut que des pages ou des rubriques ne soient pas entièrement accessibles, soient en cours d’accessibilité ou ne disposent pas d’une solution technologique adéquate pour les rendre accessibles. Pourtant, nous améliorons continuellement notre accessibilité, en ajoutant, mettant à jour, améliorant ses options et fonctionnalités, et développant et adoptant de nouvelles technologies. Tout cela est destiné à atteindre le niveau d’accessibilité optimal suite aux avancées technologiques. Si vous souhaitez contacter le propriétaire du site Web, veuillez utiliser l’e-mail suivant [email protected]

 

Stato di conformità

Crediamo fermamente che Internet debba essere disponibile e accessibile a chiunque e ci impegniamo a fornire un sito Web accessibile al pubblico più ampio possibile, indipendentemente dalle capacità.

Per raggiungere questo obiettivo, miriamo ad aderire il più rigorosamente possibile alle Linee guida per l’accessibilità dei contenuti Web 2.1 (WCAG 2.1) del World Wide Web Consortium (W3C) a livello di AA. Queste linee guida spiegano come rendere i contenuti web accessibili alle persone con una vasta gamma di disabilità. Il rispetto di tali linee guida ci aiuta a garantire che il sito Web sia accessibile a persone non vedenti, persone con disabilità motorie, disabilità visive, disabilità cognitive e altro ancora.

Questo sito Web utilizza varie tecnologie che hanno lo scopo di renderlo il più accessibile possibile in ogni momento. Utilizziamo un’interfaccia di accessibilità che consente alle persone con disabilità specifiche di adattare l’interfaccia utente del sito Web (interfaccia utente) e di progettarla in base alle proprie esigenze personali.

Inoltre, il sito Web utilizza un’applicazione basata sull’intelligenza artificiale che viene eseguita in background e ottimizza costantemente il livello di accessibilità. Questa applicazione corregge l’HTML del sito web, ne adatta le funzionalità e il comportamento per i lettori di schermo utilizzati da utenti non vedenti e per le funzioni della tastiera utilizzate da persone con disabilità motorie.

Se desideri contattare il proprietario del sito Web, utilizza la seguente e-mail [email protected]

Screen-reader e navigazione da tastiera
Il nostro sito Web implementa la tecnica degli attributi ARIA (Accessible Rich Internet Applications), insieme a vari cambiamenti comportamentali, per garantire che gli utenti non vedenti che visitano con lettori di schermo possano leggere, comprendere e godere delle funzioni del sito Web. Non appena un utente con un lettore di schermo entra nel tuo sito, riceve immediatamente una richiesta per accedere al profilo di lettore di schermo in modo da poter navigare e utilizzare il tuo sito in modo efficace. Ecco come il nostro sito Web copre alcuni dei più importanti requisiti di screen reader:

 1. Ottimizzazione dello screen reader: eseguiamo un processo che apprende i componenti del sito Web da cima a fondo, per garantire la conformità continua anche durante l’aggiornamento del sito Web. In questo processo, forniamo agli screen reader dati significativi utilizzando il set di attributi ARIA. Ad esempio, forniamo etichette di moduli accurate; descrizioni per icone utilizzabili (icone dei social media, icone di ricerca, icone del carrello, ecc.); guida alla convalida per gli input dei moduli; ruoli degli elementi come pulsanti, menu, dialoghi modali (popup) e altri.
  Inoltre, il processo in background esegue la scansione di tutte le immagini del sito Web. Fornisce una descrizione accurata e significativa basata sul riconoscimento di oggetti-immagine come tag ALT (testo alternativo) per le immagini che non sono descritte. Estrarrà anche i testi incorporati nell’immagine utilizzando una tecnologia OCR (riconoscimento ottico dei caratteri). Per attivare le regolazioni dello screen reader in qualsiasi momento, gli utenti devono solo premere la combinazione di tasti Alt+1. Gli utenti di screen reader ricevono anche annunci automatici per attivare la modalità screen reader non appena accedono al sito web.
  Queste regolazioni sono compatibili con i lettori di schermo più diffusi come JAWS, NVDA, VoiceOver e TalkBack.
 2. Ottimizzazione della navigazione tramite tastiera: il processo in background regola anche l’HTML del sito Web e aggiunge vari comportamenti utilizzando il codice JavaScript per rendere il sito Web utilizzabile dalla tastiera. Ciò include la possibilità di navigare nel sito Web utilizzando i tasti Tab e Maiusc+Tab, utilizzare i menu a discesa con i tasti freccia, chiuderli con Esc, attivare pulsanti e collegamenti utilizzando il tasto Invio, navigare tra elementi radio e caselle di controllo utilizzando i tasti freccia e riempili con la barra spaziatrice o il tasto Invio.
  Inoltre, gli utenti della tastiera troveranno i menu di salto del contenuto disponibili in qualsiasi momento facendo clic su Alt+2 o come primo elemento del sito durante la navigazione con la tastiera. Il processo in background gestisce anche i popup attivati ​​spostando lo stato attivo della tastiera verso di essi non appena appaiono, non permettendo allo stato attivo di spostarsi all’esterno.
  Gli utenti possono anche utilizzare scorciatoie come “M” (menu), “H” (intestazioni), “F” (moduli), “B” (pulsanti) e “G” (grafica) per passare a elementi specifici.

Profili di disabilità supportati sul nostro sito web

 • Profilo sicuro per l’epilessia: questo profilo consente alle persone con epilessia di utilizzare in sicurezza il sito Web eliminando il rischio di convulsioni derivanti da animazioni lampeggianti o lampeggianti e combinazioni di colori rischiose.
 • Profilo con problemi di vista: questo profilo adatta il sito Web in modo che sia accessibile alla maggior parte dei problemi di vista come vista degradante, visione a tunnel, cataratta, glaucoma e altri.
 • Profilo di disabilità cognitiva: questo profilo fornisce varie funzionalità di assistenza per aiutare gli utenti con disabilità cognitive come autismo, dislessia, CVA e altri, a concentrarsi più facilmente sugli elementi essenziali.
 • Profilo ADHD Friendly: questo profilo riduce significativamente le distrazioni e il rumore per aiutare le persone con ADHD e disturbi del neurosviluppo a navigare, leggere e concentrarsi sugli elementi essenziali più facilmente.
 • Profilo Utenti Ciechi (Screen-reader): questo profilo adegua il sito in modo che sia ccompatibile con lettori di schermo come JAWS, NVDA, VoiceOver e TalkBack. Sul computer dell’utente non vedente è installato uno screen-reader e questo sito è compatibile con esso.
 • Profilo di navigazione da tastiera (motori): questo profilo consente alle persone con disabilità motorie di utilizzare il sito Web utilizzando i tasti Tab, Maiusc+Tab e Invio della tastiera. Gli utenti possono anche utilizzare scorciatoie come “M” (menu), “H” (intestazioni), “F” (moduli), “B” (pulsanti) e “G” (grafica) per passare a elementi specifici.

Ulteriori regolazioni dell’interfaccia utente, del design e della leggibilità

 1. Regolazioni dei caratteri: gli utenti possono aumentarne e ridurne le dimensioni, cambiarne la famiglia (tipo), regolare la spaziatura, l’allineamento, l’altezza della linea e altro ancora.
 2. Regolazioni del colore: gli utenti possono selezionare vari profili di contrasto del colore come chiaro, scuro, invertito e monocromatico. Inoltre, gli utenti possono scambiare combinazioni di colori di titoli, testi e sfondi con oltre sette diverse opzioni di colorazione.
 3. Animazioni: gli utenti epilettici possono interrompere tutte le animazioni in esecuzione con il semplice clic di un pulsante. Le animazioni controllate dall’interfaccia includono video, GIF e transizioni lampeggianti CSS.
 4. Evidenziazione dei contenuti: gli utenti possono scegliere di enfatizzare elementi essenziali come link e titoli. Possono anche scegliere di evidenziare solo gli elementi focalizzati o in bilico.
 5. Disattivazione dell’audio: gli utenti con apparecchi acustici potrebbero riscontrare mal di testa o altri problemi a causa della riproduzione automatica dell’audio. Questa opzione consente agli utenti di disattivare l’audio dell’intero sito Web all’istante.
 6. Disturbi cognitivi: utilizziamo un motore di ricerca collegato a Wikipedia e Wikizionario, consentendo alle persone con disturbi cognitivi di decifrare i significati di frasi, iniziali, slang e altri.
 7. Funzioni aggiuntive: consentiamo agli utenti di modificare il colore e le dimensioni del cursore, utilizzare una modalità di stampa, abilitare una tastiera virtuale e molte altre funzioni.

Tecnologia assistiva e compatibilità browser
Il nostro obiettivo è supportare il maggior numero possibile di browser e tecnologie assistive, in modo che i nostri utenti possano scegliere gli strumenti più adatti a loro, con il minor numero possibile di limitazioni. Pertanto, abbiamo lavorato molto duramente per poter supportare tutti i principali sistemi che costituiscono oltre il 95% della quota di mercato degli utenti, inclusi Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera e Microsoft Edge, JAWS e NVDA (screen reader), sia per utenti Windows che MAC.

Note, commenti e feedback
Nonostante i nostri migliori sforzi per consentire a chiunque di adattare il sito Web alle proprie esigenze, potrebbero esserci ancora pagine o sezioni che non sono completamente accessibili, stanno diventando accessibili o mancano di una soluzione tecnologica adeguata per renderle accessibili. Tuttavia, stiamo migliorando continuamente la nostra accessibilità, aggiungendo, aggiornando, migliorando le sue opzioni e funzionalità e sviluppando e adottando nuove tecnologie. Tutto questo ha lo scopo di raggiungere il livello ottimale di accessibilità a seguito dei progressi tecnologici. Se desideri contattare il proprietario del sito Web, utilizza la seguente e-mail [email protected]

 

Compliance-Status

Wir sind der festen Überzeugung, dass das Internet für jeden verfügbar und zugänglich sein sollte, und verpflichten uns, eine Website bereitzustellen, die für ein möglichst breites Publikum zugänglich ist, unabhängig von den Fähigkeiten.

Um dies zu erfüllen, streben wir danach, die Web Content Accessibility Guidelines 2.1 (WCAG 2.1) des World Wide Web Consortium (W3C) auf AA-Niveau so streng wie möglich einzuhalten. Diese Richtlinien erklären, wie man Webinhalte für Menschen mit einer Vielzahl von Behinderungen zugänglich macht. Die Einhaltung dieser Richtlinien hilft uns sicherzustellen, dass die Website für blinde Menschen, Menschen mit motorischen Beeinträchtigungen, Sehbehinderungen, kognitiven Behinderungen und mehr zugänglich ist.

Diese Website verwendet verschiedene Technologien, die dazu bestimmt sind, sie jederzeit so zugänglich wie möglich zu machen. Wir verwenden eine Zugänglichkeitsschnittstelle, die es Menschen mit bestimmten Behinderungen ermöglicht, die UI (Benutzeroberfläche) der Website anzupassen und sie an ihre persönlichen Bedürfnisse anzupassen.

Darüber hinaus verwendet die Website eine KI-basierte Anwendung, die im Hintergrund läuft und ihre Zugänglichkeit ständig optimiert. Diese Anwendung korrigiert den HTML-Code der Website, passt ihre Funktionalität und ihr Verhalten für Bildschirmlesegeräte an, die von blinden Benutzern verwendet werden, und für Tastaturfunktionen, die von Personen mit motorischen Beeinträchtigungen verwendet werden.

Wenn Sie den Eigentümer der Website kontaktieren möchten, verwenden Sie bitte die folgende E-Mail-Adresse [email protected]

Screenreader und Tastaturnavigation
Unsere Website implementiert neben verschiedenen Verhaltensänderungen die ARIA-Attribute-Technik (Accessible Rich Internet Applications), um sicherzustellen, dass blinde Benutzer, die mit Screenreadern besuchen, die Funktionen der Website lesen, verstehen und genießen können. Sobald ein Benutzer mit einem Screenreader Ihre Website betritt, wird er sofort aufgefordert, das Screenreader-Profil einzugeben, damit er Ihre Website effektiv durchsuchen und bedienen kann. So deckt unsere Website einige der wichtigsten Screenreader-Anforderungen ab:

 1. Screenreader-Optimierung: Wir führen einen Prozess durch, der die Komponenten der Website von oben nach unten lernt, um die kontinuierliche Einhaltung auch bei Aktualisierungen der Website sicherzustellen. In diesem Prozess stellen wir Screenreadern mithilfe des ARIA-Attributsatzes aussagekräftige Daten zur Verfügung. Beispielsweise stellen wir genaue Formularetiketten bereit; Beschreibungen für umsetzbare Symbole (Social-Media-Symbole, Suchsymbole, Einkaufswagensymbole usw.); Validierungsanleitung für Formulareingaben; Elementrollen wie Schaltflächen, Menüs, modale Dialoge (Popups) und andere.
  Darüber hinaus scannt der Hintergrundprozess alle Bilder der Website. Es bietet eine genaue und aussagekräftige, auf Bildobjekterkennung basierende Beschreibung als ALT-Tag (alternativer Text) für Bilder, die nicht beschrieben werden. Es wird auch in das Bild eingebettete Texte mithilfe einer OCR-Technologie (Optical Character Recognition) extrahieren. Um die Screenreader-Anpassungen jederzeit zu aktivieren, müssen Benutzer nur die Tastenkombination Alt+1 drücken. Screenreader-Benutzer erhalten außerdem automatische Ankündigungen, den Screenreader-Modus einzuschalten, sobald sie die Website betreten.
  Diese Anpassungen sind mit gängigen Screenreadern wie JAWS, NVDA, VoiceOver und TalkBack kompatibel.
 2. Optimierung der Tastaturnavigation: Der Hintergrundprozess passt auch den HTML-Code der Website an und fügt verschiedene Verhaltensweisen mithilfe von JavaScript-Code hinzu, um die Website über die Tastatur bedienbar zu machen. Dazu gehört die Möglichkeit, mit den Tasten Tab und Shift+Tab auf der Website zu navigieren, Dropdowns mit den Pfeiltasten zu bedienen, sie mit Esc zu schließen, Schaltflächen und Links mit der Eingabetaste auszulösen, mit den Pfeiltasten zwischen Radio- und Checkbox-Elementen zu navigieren und Füllen Sie sie mit der Leertaste oder der Eingabetaste aus.
  Darüber hinaus finden Tastaturbenutzer Menüs zum Überspringen von Inhalten, die jederzeit durch Klicken auf Alt+2 oder als erstes Element der Website beim Navigieren mit der Tastatur verfügbar sind. Der Hintergrundprozess behandelt auch ausgelöste Popups, indem er den Tastaturfokus auf sie verschiebt, sobald sie erscheinen, und nicht zulässt, dass der Fokus nach außen driftet.
  Benutzer können auch Verknüpfungen wie „M“ (Menüs), „H“ (Überschriften), „F“ (Formulare), „B“ (Schaltflächen) und „G“ (Grafiken) verwenden, um zu bestimmten Elementen zu springen.

Auf unserer Website unterstützte Behinderungsprofile

 • Epilepsie-sicheres Profil: Dieses Profil ermöglicht es Menschen mit Epilepsie, die Website sicher zu nutzen, indem das Risiko von Anfällen durch blinkende oder blinkende Animationen und riskante Farbkombinationen eliminiert wird.
 • Profil für Sehbehinderte: Dieses Profil passt die Website so an, dass sie für die meisten Sehbehinderungen wie Sehschwäche, Tunnelblick, Katarakt, Glaukom und andere zugänglich ist.
 • Kognitives Behinderungsprofil: Dieses Profil bietet verschiedene Hilfsfunktionen, um Benutzern mit kognitiven Behinderungen wie Autismus, Legasthenie, CVA und anderen zu helfen, sich leichter auf die wesentlichen Elemente zu konzentrieren.
 • ADHS-freundliches Profil: Dieses Profil reduziert Ablenkungen und Lärm erheblich, um Menschen mit ADHS und neurologischen Entwicklungsstörungen zu helfen, leichter zu surfen, zu lesen und sich auf die wesentlichen Elemente zu konzentrieren.
 • Profil blinder Benutzer (Screenreader): Dieses Profil passt die Website so an, dass sie ckompatibel mit Screenreadern wie JAWS, NVDA, VoiceOver und TalkBack. Auf dem Computer des blinden Benutzers ist ein Screenreader installiert, mit dem diese Website kompatibel ist.
 • Tastaturnavigationsprofil (motorisch eingeschränkt): Dieses Profil ermöglicht es motorisch eingeschränkten Personen, die Website mit der Tastatur Tab, Umschalt+Tab und den Eingabetasten zu bedienen. Benutzer können auch Verknüpfungen wie „M“ (Menüs), „H“ (Überschriften), „F“ (Formulare), „B“ (Schaltflächen) und „G“ (Grafiken) verwenden, um zu bestimmten Elementen zu springen.

Zusätzliche Anpassungen der Benutzeroberfläche, des Designs und der Lesbarkeit

 1. Schriftanpassungen – Benutzer können ihre Größe vergrößern und verkleinern, ihre Familie (Typ) ändern, den Abstand, die Ausrichtung, die Zeilenhöhe und mehr anpassen.
 2. Farbanpassungen – Benutzer können verschiedene Farbkontrastprofile auswählen, z. B. hell, dunkel, invertiert und monochrom. Darüber hinaus können Benutzer Farbschemata von Titeln, Texten und Hintergründen mit über sieben verschiedenen Farboptionen austauschen.
 3. Animationen – Epileptiker können alle laufenden Animationen per Knopfdruck stoppen. Zu den von der Benutzeroberfläche gesteuerten Animationen gehören Videos, GIFs und blinkende CSS-Übergänge.
 4. Inhaltshervorhebung – Benutzer können wesentliche Elemente wie Links und Titel hervorheben. Sie können auch auswählen, nur fokussierte oder schwebende Elemente hervorzuheben.
 5. Audio-Stummschaltung – Benutzer mit Hörgeräten können aufgrund der automatischen Audiowiedergabe Kopfschmerzen oder andere Probleme bekommen. Mit dieser Option können Benutzer die gesamte Website sofort stumm schalten.
 6. Kognitive Störungen – Wir verwenden eine mit Wikipedia und Wiktionary verknüpfte Suchmaschine, die es Menschen mit kognitiven Störungen ermöglicht, die Bedeutung von Phrasen, Initialen, Slang und anderen zu entziffern.
 7. Zusätzliche Funktionen – wir ermöglichen Benutzern, die Farbe und Größe des Cursors zu ändern, einen Druckmodus zu verwenden, eine virtuelle Tastatur zu aktivieren und viele andere Funktionen.

Hilfstechnologie und Browserkompatibilität
Unser Ziel ist es, so viele Browser und Hilfstechnologien wie möglich zu unterstützen, damit unsere Benutzer die für sie am besten geeigneten Tools mit so wenigen Einschränkungen wie möglich auswählen können. Daher haben wir sehr hart daran gearbeitet, alle wichtigen Systeme unterstützen zu können, die über 95 % des Marktanteils der Benutzer ausmachen, einschließlich Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera und Microsoft Edge, JAWS und NVDA (Screenreader). sowohl für Windows- als auch für MAC-Benutzer.

Anmerkungen, Kommentare und Feedback
Trotz unserer besten Bemühungen, jedem die Anpassung der Website an seine Bedürfnisse zu ermöglichen, kann es immer noch Seiten oder Bereiche geben, die nicht vollständig barrierefrei sind, gerade barrierefrei werden oder denen eine angemessene technologische Lösung fehlt, um sie barrierefrei zu machen. Dennoch verbessern wir kontinuierlich unsere Zugänglichkeit, fügen Optionen und Funktionen hinzu, aktualisieren und verbessern sie und entwickeln und übernehmen neue Technologien. All dies soll nach dem technologischen Fortschritt das optimale Maß an Zugänglichkeit erreichen. Wenn Sie den Eigentümer der Website kontaktieren möchten, verwenden Sie bitte die folgende E-Mail-Adresse [email protected]

 

Статус соответствия

Мы твердо верим, что Интернет должен быть доступным для всех, и стремимся предоставить веб-сайт, доступный для максимально широкой аудитории, независимо от способностей.

Чтобы выполнить это, мы стремимся максимально строго придерживаться Руководства по доступности веб-контента 2.1 (WCAG 2.1) Консорциума World Wide Web (W3C) на уровне AA. В этих рекомендациях объясняется, как сделать веб-контент доступным для людей с различными ограниченными возможностями. Соблюдение этих правил помогает нам обеспечить доступность веб-сайта для слепых, людей с двигательными нарушениями, нарушениями зрения, когнитивными нарушениями и т. д.

На этом веб-сайте используются различные технологии, призванные сделать его максимально доступным в любое время. Мы используем интерфейс специальных возможностей, который позволяет людям с определенными ограниченными возможностями настраивать пользовательский интерфейс веб-сайта (пользовательский интерфейс) и разрабатывать его в соответствии со своими личными потребностями.

Кроме того, на веб-сайте используется приложение на основе искусственного интеллекта, которое работает в фоновом режиме и постоянно оптимизирует уровень доступности. Это приложение исправляет HTML-код веб-сайта, адаптирует его функциональность и поведение для программ чтения с экрана, используемых слепыми пользователями, и для функций клавиатуры, используемых людьми с двигательными нарушениями.

Если вы хотите связаться с владельцем веб-сайта, используйте следующий адрес электронной почты: [email protected]

Программа чтения с экрана и навигация с помощью клавиатуры
На нашем веб-сайте реализована технология атрибутов ARIA (Доступные расширенные интернет-приложения), наряду с различными поведенческими изменениями, чтобы слепые пользователи, использующие программы для чтения с экрана, могли читать, понимать и пользоваться функциями веб-сайта. Как только пользователь с программой чтения с экрана заходит на ваш сайт, он сразу же получает приглашение войти в профиль программы чтения с экрана, чтобы он мог эффективно просматривать и управлять вашим сайтом. Вот как наш веб-сайт удовлетворяет некоторые из наиболее важных требований к программам чтения с экрана:

 1. Оптимизация чтения с экрана: мы запускаем процесс, который изучает компоненты веб-сайта сверху донизу, чтобы обеспечить постоянное соответствие даже при обновлении веб-сайта. В этом процессе мы предоставляем средствам чтения с экрана значимые данные, используя набор атрибутов ARIA. Например, мы предоставляем точные этикетки формы; описания значков действий (значки социальных сетей, значки поиска, значки корзины и т. д.); руководство по проверке входных данных формы; роли элементов, такие как кнопки, меню, модальные диалоги (всплывающие окна) и другие.
  Кроме того, фоновый процесс сканирует все изображения веб-сайта. Он обеспечивает точное и осмысленное описание на основе распознавания объектов изображения в виде тега ALT (альтернативный текст) для изображений, которые не описаны. Он также будет извлекать тексты, встроенные в изображение, с помощью технологии OCR (оптическое распознавание символов). Чтобы в любой момент включить настройки программы чтения с экрана, пользователям достаточно нажать комбинацию клавиш Alt+1. Пользователи программы чтения с экрана также получают автоматические объявления о включении режима чтения с экрана, как только они заходят на веб-сайт.
  Эти настройки совместимы с популярными программами чтения с экрана, такими как JAWS, NVDA, VoiceOver и TalkBack.
 2. Оптимизация навигации с помощью клавиатуры: фоновый процесс также настраивает HTML-код веб-сайта и добавляет различные варианты поведения с использованием кода JavaScript, чтобы сделать веб-сайт управляемым с помощью клавиатуры. Это включает в себя возможность перемещаться по веб-сайту с помощью клавиш Tab и Shift + Tab, управлять раскрывающимися списками с помощью клавиш со стрелками, закрывать их с помощью Esc, активировать кнопки и ссылки с помощью клавиши Enter, перемещаться между элементами радио и флажками с помощью клавиш со стрелками и заполните их клавишей «Пробел» или «Ввод».
  Кроме того, пользователи клавиатуры найдут меню пропуска содержимого в любое время, нажав Alt+2 или в качестве первого элемента сайта при навигации с помощью клавиатуры. Фоновый процесс также обрабатывает запущенные всплывающие окна, перемещая фокус клавиатуры на них, как только они появляются, не позволяя фокусу перемещаться за его пределы.
  Пользователи также могут использовать ярлыки, такие как «M» (меню), «H» (заголовки), «F» (формы), «B» (кнопки) и «G» (графика), чтобы перейти к определенным элементам.

Профили инвалидности, поддерживаемые на нашем веб-сайте

 • Безопасный профиль эпилепсии: этот профиль позволяет людям, страдающим эпилепсией, безопасно пользоваться веб-сайтом, устраняя риск припадков, возникающих в результате мигания или мигания анимации и рискованных сочетаний цветов.
 • Профиль для слабовидящих: этот профиль настраивает веб-сайт таким образом, чтобы он был доступен для большинства людей с нарушениями зрения, такими как ухудшение зрения, туннельное зрение, катаракта, глаукома и другие.
 • Профиль когнитивных нарушений: этот профиль предоставляет различные вспомогательные функции, которые помогают пользователям с когнитивными нарушениями, такими как аутизм, дислексия, CVA и другие, легче сосредоточиться на основных элементах.
 • Профиль, дружественный к СДВГ: этот профиль значительно уменьшает отвлекающие факторы и шум, чтобы помочь людям с СДВГ и нарушениями развития нервной системы легче просматривать, читать и фокусироваться на основных элементах.
 • Профиль слепых пользователей (программы чтения с экрана): этот профиль настраивает веб-сайт так, чтобы онсовместим со средствами чтения с экрана, такими как JAWS, NVDA, VoiceOver и TalkBack. На компьютере незрячего пользователя установлен скринридер, и этот сайт с ним совместим.
 • Профиль навигации с помощью клавиатуры (для людей с двигательными нарушениями): этот профиль позволяет лицам с двигательными нарушениями управлять веб-сайтом с помощью клавиш Tab, Shift+Tab и клавиш Enter. Пользователи также могут использовать ярлыки, такие как «M» (меню), «H» (заголовки), «F» (формы), «B» (кнопки) и «G» (графика), чтобы перейти к определенным элементам.

Дополнительные настройки пользовательского интерфейса, дизайна и удобочитаемости

 1. Настройки шрифта — пользователи могут увеличивать и уменьшать его размер, изменять его семейство (тип), настраивать интервал, выравнивание, высоту строки и многое другое.
 2. Регулировка цвета — пользователи могут выбирать различные профили цветового контраста, такие как светлый, темный, инвертированный и монохромный. Кроме того, пользователи могут менять цветовые схемы заголовков, текстов и фона с более чем семью различными вариантами окраски.
 3. Анимации — эпилептики могут остановить все запущенные анимации одним нажатием кнопки. Анимации, управляемые интерфейсом, включают видео, GIF-файлы и мигающие переходы CSS.
 4. Выделение контента — пользователи могут выделить важные элементы, такие как ссылки и заголовки. Они также могут выбрать выделение только сфокусированных или наведенных элементов.
 5. Отключение звука — пользователи со слуховыми аппаратами могут испытывать головные боли или другие проблемы из-за автоматического воспроизведения звука. Эта опция позволяет пользователям мгновенно отключать весь веб-сайт.
 6. Когнитивные расстройства — мы используем поисковую систему, связанную с Википедией и Викисловарём, что позволяет людям с когнитивными расстройствами расшифровывать значения фраз, инициалов, сленга и т. д.
 7. Дополнительные функции — мы позволяем пользователям изменять цвет и размер курсора, использовать режим печати, включать виртуальную клавиатуру и многие другие функции.

Вспомогательные технологии и совместимость с браузерами
Мы стремимся поддерживать как можно больше браузеров и вспомогательных технологий, чтобы наши пользователи могли выбирать наиболее подходящие им инструменты с минимальными ограничениями. Поэтому мы очень усердно работали, чтобы иметь возможность поддерживать все основные системы, на которые приходится более 95% пользовательского рынка, включая Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera и Microsoft Edge, JAWS и NVDA (программы для чтения с экрана). как для пользователей Windows, так и для пользователей MAC.

Примечания, комментарии и отзывы
Несмотря на все наши усилия, направленные на то, чтобы каждый мог настроить веб-сайт в соответствии со своими потребностями, все еще могут быть страницы или разделы, которые не полностью доступны, находятся в процессе предоставления доступа или не имеют адекватного технологического решения, чтобы сделать их доступными. Тем не менее, мы постоянно улучшаем нашу доступность, добавляем, обновляем, улучшаем его параметры и функции, а также разрабатываем и внедряем новые технологии. Все это предназначено для достижения оптимального уровня доступности с учетом технологических достижений. Если вы хотите связаться с владельцем веб-сайта, используйте следующий адрес электронной почты: [email protected]